ako ochrániť financie
Peter Mozola Nekomentované

Ako ochrániť financie pred inflačnou víchricou?

Finančné trhy v posledných rokoch zasiahla poriadna víchrica. Inflácia rastie rýchlym tempom a zdoláva rekordy. Našim klientom odporúčame byť pripravení a aktuálnej situácii prispôsobiť aj spôsob investovania. Ak ste boli doteraz zvyknutí riskovať, v súčasnosti odporúčame robiť presný opak – dobre si rozmyslieť každý krok a investovať bezpečne. Ako ochrániť financie pre aktuálnou inflačnou víchricou? Prečítajte si pohľad tímu AP Finance v tomto článku.

Aktuálna situácia na finančných trhoch

Medziročná miera inflácie sa v septembri tohto roka vyšplhala na 4,6 %. Oproti augustu, v ktorom sa pohybovala na úrovni 3,8 %, sledujeme nárast až o 0,8 %. Ide o najvyššiu hodnotu od roku 2004, kedy inflácia dosiahla 5,9 %. Inflácia stále stúpa a tento trend sledujeme už v priebehu posledných rokov. Chceli by sme tvrdiť, že situácia sa zmení a inflácia začne klesať. Ak ale máme byť úprimní, zmena je v nedohľadne.

Kde hľadať príčiny?

V tomto roku sledujeme na Slovensku najrýchlejší nárast cien, akého sme boli svedkom za posledných 17 rokov. V dôsledku zvyšovania cien bežných komodít na trhu, ako napríklad potravín, plynu, elektriny ale aj stavebných materiálov, sa zvyšuje aj cena produktu. Nárast cien sa týka najmä vecí, ktoré tvoria podstatnú časť výdavkov domácností. Všetko sa deje v nešťastnom období, kedy sa do obehu dostali nové finančné prostriedky vo forme post covidového fondu. Čím viac peňazí sa na trhu objaví, tým viac klesá ich hodnota.

Ukryte finančné prostriedky do bezpečia

Situáciu na finančných trhoch môžeme naozaj prirovnať k víchrici. Čo by ste urobili, ak by ste vedeli, čo sa blíži? V čase víchrice má každý tendenciu skryť sa do bezpečia. A presne to isté odporúčame v súčasnosti urobiť aj s Vašimi financiami. Aby ste svoje investície pred touto víchricou ochránili, v prvom rade Vám odporúčame zmeniť investičné zmýšľanie. V súčasnosti sa oplatí investovať s rozumom.

Investujte do komodity, s ktorou budete mať všetko doslova ukryté „pod strechou

Kryptomeny, ktoré sa stali trendom dnešných dní, nie sú úplne šťastnou voľbou investície. Ich hodnota nie je ustálená a kedykoľvek sa môže prepadnúť na minimum. Na druhej strane investíciou, ktorá Vás podľa nášho názoru nikdy nesklame, sú nehnuteľnosti. Domy, byty či pozemky predstavujú hmatateľnú investíciu, ktorá ostane aj pri páde finančných trhov stále funkčná. Nehnuteľnosti inflácii podliehajú zo všetkého najmenej a dlhodobo si držia svoju hodnotu. V iných oblastiach sledujeme pravý opak. S narastajúcim dopytom najmä v okolí väčších priemyselných uzlov hodnota nehnuteľností narastá.

Víchrica sa blíži, buďte pripravení

Situácia, ktorú momentálne sledujeme na finančných trhoch, sa tak skoro nezmení. Ak by ste chceli mať svoje financie v bezpečí, využite konzultácie poradcov AP Finance a investujte do niečoho, čo Vám vietor len tak nezmietne zo stola.