akú fixáciu zvoliť
Peter Mozola Nekomentované

Akú fixáciu úrokovej sadzby zvoliť? 3 praktické príklady

V poslednom článku sme vám priniesli náš pohľad na fixáciu úrokovej sadzby hypotekárneho úveru v roku 2022. Analyzovali sme základné pojmy a najdôležitejšie parametre, ktoré je potrebné zobrať do úvahy pri nastavení fixácie.

Nastavenie fixácie úrokovej sadzby hypotekárneho úveru a jej ideálnej výšky závisí aj od životnej situácie alebo investičných plánov. Akú fixáciu úrokovej sadzby teda zvoliť v roku 2022?

V tomto článku by sme vám radi priblížili tri praktické situácie, ktoré vám predstavia rôzne scenáre pri nastavení fixácie úrokovej sadzby. Dozviete sa tiež, prečo nie je vždy najvýhodnejšie siahnuť po nízkej fixácii s najlacnejšou úrokovou sadzbou.

Vývoj fixácie úrokovej sadzby

V súčasnosti sa nikto neodváži predpovedať, dokedy bude na trhu pretrvávať neistota spôsobená konfliktom na Ukrajine, energeticko-palivovou či materiálovou krízou. Strach z nedostatku tovarov spôsobuje zvyšovanie cien, čo následne spôsobuje aj nárast inflácie. Aby sme predišli jej neustálemu zvyšovaniu, jedným z nástrojov je obmedzenie dostupnosti financovania na trhu, a to napríklad zvýšením úrokových sadzieb, ktoré už ohlásila aj samotná Európska centrálna banka.

Zvyšovanie úrokov sledujeme na Slovensku aj vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Dokonalým príkladom je len nedávne zvýšenie úrokov u susedov v Českej republike. Podľa údajov Európskej centrálnej banky bol priemer nárastu inflácie v januári 2022 až 5,1 %. Niet sa čo čudovať, že v takomto prípade volia mnohí dlhšie fixácie s víziou udržať si nižšiu splátku čo najdlhšie.

akú fixáciu zvoliť

Akú fixáciu úrokovej sadzby zvoliť? Podľa vašich plánov

Ako sme už naznačili v úvode článku, fixácia závisí od vašej životnej situácie alebo investičných plánov. Nedá sa odporučiť len “jeden recept”, tak ako neexistuje len jeden návod na život.

Pri našej práci a odbornej konzultácii na začiatku spolupráce kladieme klientom vždy rovnakú otázku: Aký je dôvod kúpy nehnuteľnosti”? Podľa odpovede vieme záujemcom o hypotéku poradiť čo najvýhodnejšie riešenie.

Pozrime sa na tri najčastejšie spôsoby nastavenia fixácie:

  1. Fixácia podľa reálneho ekonomického vývoja – pri nastavení fixácie je do úvahy potrebné zobrať aktuálnu výšku inflácie a stav ekonomiky konkrétnej krajiny. Ak finančný trh prekonáva krízu, jej predpokladané trvanie zohľadníme pri nastavení dlhšej fixácie, aby ju bolo možné preklenúť v čo najpriaznivejších sadzbách.
  2. Fixácia, v prípade rozrastania rodiny  – ak plánujete sťahovanie a kúpu novej nehnuteľnosti na základe rozrastania rodiny, nie je nevyhnutné, aby ste si úroky zafixovali na dlhšie obdobie. Ak budete napríklad meniť byt z dvojizbového na trojizbový, pri dlhej alebo nedostatočne plánovanej fixácii by vás mohol nepríjemne prekvapiť poplatok vo výške 1%, ktorý budete musieť banke uhradiť pri predčasnom splatení úveru.
  3. Fixácia pri rýchlej investícii – ak očakávate, že úver splatíte v horizonte pár rokov, krátka fixácia úrokov je pre vás jednoznačne najvýhodnejšou možnosťou. Ak uvažujete o investícii do nehnuteľnosti na tri až päť rokov, Fix 10 alebo Fix 20 je pre vás zbytočný a cenovo nevýhodný.

Majte svoje financie bezpečne zafixované

Aby ste si svojim konaním nespôsobili zbytočné komplikácie a bezdôvodne si nepredražili hypotéku, odporúčame poradiť sa s naším tímom. U nás v AP Finance sa nastaveniu výške fixácie a úverom venujeme na dennom poriadku. Radi poradíme aj vám a nájdeme to najlepšie riešenie, s ktorým budú financie „bezpečne a efektívne zafixované“.