Andrej Nekomentované

BUĎ… ALEBO…

Budú to mať menej bonitní klienti od januára 2017 ťažšie dostať sa k úverom?

Od 01. 01. 2017 budú platiť viaceré zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch. Ich poskytovanie by malo byť prísnejšie a tiež pod väčším dohľadom.

Ak doteraz platilo, že ste ako žiadateľ mali dostatočný príjem dnes, banka vám požičala bez otázok, čo bude s jeho výškou zajtra. Novela zákona o poskytovaní spotrebiteľských úveroch to však mení. Táto zmena sa dotkne predovšetkým menej bonitných klientov.

Ďalšou výraznou zmenou je, že veriteľ bude musieť vypočítať a zohľadniť ukazovateľ schopnosti splácať úver. Tento ukazovateľ budú musieť banky aj nebankové finančné spoločnosti vypočítať ešte pred poskytnutím úveru a podľa toho sa rozhodnúť, či vôbec a koľko klientovi poskytnú.

Príjem klienta sa však bude musieť pravidelne vyhodnocovať a overovať cez rôzne interné a externé zdroje. Ak doteraz postačovalo napríklad čestné vyhlásenie klienta o príjme, tento fakt bude od januára minulosťou. Táto povinnosť overovania a vyhodnocovanie príjmu sa bude týkať aj refinancovania starých úverov.

Získate bezúročný úver?

Ďalšou zaujímavou zmenou bude, že spotrebiteľské úvery budú môcť poskytovať len spoločnosti s povolením od Národnej banky Slovenska. Ak by Vám pôžičku poskytla spoločnosť, ktorá takúto licenciu nemá, podľa nového zákona pôjde automaticky o bezúročný úver. Radíme Vám však neskúšať to a vždy si požičiavať len od spoločností s licenciou.

Čo táto zmena znamená do budúcnosti?

Od nového roka pravdepodobne nezískajú úver tzv. „preúverovaní“ žiadatelia a tiež takí, ktorí majú nízku bonitu. Problémoví budú aj ľudia tesne pred dôchodkom, keďže sa bude posudzovať aj príjem „do budúcnosti“, ktorý sa odchodom do dôchodku výrazne zníži.

Kto by chcel využiť ešte stále „mäkšie“ podmienky, má čas do konca tohto roka. Aj v tomto prípade radíme zostať obozretní a požičať si naozaj len toľko, aby ste to nemali problém splácať.

Pokiaľ máte záujem získať viac informácií o úveroch môžete nás kontaktovať prostredníctvom tel. čísla: 0948 44 61 44 alebo cez email: info@apfinance.sk. Taktiež nás nájdete na webovej stránke www.apfinance.sk.

Váš tím AP!