Fixácia úveru v 2022
Peter Mozola Nekomentované

Fixácia úrokovej sadzby hypotekárneho úveru v roku 2022

Chystáte sa čerpať úver a rozhodujete sa o fixácii úrokovej sadzby? Na ako dlho sa oplatí hypotekárny úrok zafixovať v roku 2022? Nenechajte sa zlákať len víziou čo najnižšieho úroku. Nie vždy sa to totiž oplatí. Výber fixácie úrokovej sadzby hypotéky závisí od viacerých faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť, aby bolo čerpanie úveru čo najvýhodnejšie v dlhodobom horizonte. Prečítajte si náš pohľad na fixáciu úveru v roku 2022.

Čo je to fixácia úrokovej sadzby

Pojem fixácia úrokovej sadzby, s ktorým sa v úverovej terminológií stretávame aj v skrátenej forme „fix“, znamená zaistenie dohodnutej úrokovej sadzby na konkrétne časové obdobie. Ak si pri čerpaní úveru dohodnete s bankou napríklad tzv. Fix 3, zvolená úroková sadzba by mala platiť tri roky. Ak si dohodnete Fix 5, sadzba by mala platiť 5 rokov. Počas tejto lehoty by nemalo dôjsť k zmene úroku.

Zafixovať si výšku úrokovej sadzby je možné napríklad pri úveroch na bývanie, refinančných úveroch alebo konsolidačných úveroch…. Úroky si môžete zafixovať na rôzne časové obdobia od jedného až po pätnásť rokov (aj na celkovú splatnosť úveru).

Aktuálna ponuka fixácií na trhu

Každá banka zverejňuje informácie ohľadom toho, aká je fixácia úrokovej sadzby. Naša otázka pre vás však znie: Vedeli by ste si vybrať tú najvhodnejšiu fixáciu pre vašu situáciu? Treba si tiež uvedomiť, že oficiálna ponuka nemusí byť v danej banke tá najnižšia.

SLSP
FIX _ 1 0.79% p.a.
FIX_3   0,89% p.a.
FIX_5   0,89% p.a. (poistenie) bez: 1,19% prax
FIX_10  1,19% p.a.
FIX_15  1,69% p.a.

VÚB
FIX_1   1,29% p.a.
FIX_3   0,89% p.a.
FIX_4   1,09% p.a.
FIX_5   1,19% p.a.
FIX_10  1,79% p.a.

Tatra Banka
FIX_1   0,85% p.a.
FIX_3   0,85% p.a.
FIX_5   0,95% p.a.
FIX_7   1,15% p.a.
FIX_10  1,55%  p.a.

ČSOB
FIX_1   1.5% p.a.
FIX_3   0,89% p.a.
FIX_4   0,95% p.a.
FIX_5   0,95% p.a.
FIX_10  0,99% p.a.
FIX_15  5,45% p.a.

Prima Banka
FIX_3   0,40% p.a.
FIX_5   0,60% p.a.
FIX_7   0,80% p.a.

UniCredit Banka
FIX_3   0,89% p.a.
FIX_4   0,99% p.a.
FIX_5   1,19% p.a.
FIX_7   1.29% p.a.
FIX_10  1,29% p.a.

Podľa čoho vybrať fixáciu úrokovej sadzby hypotekárneho úveru

Väčšina záujemcov o čerpanie úveru by si vybrala čo najnižšiu sadzbu, na čo najdlhšiu dobu, a to s víziou „ušetriť“. Nie vždy je však najdôležitejšia nízka sadzba. Faktory, ktoré odporúčame zohľadniť pri výbere fixácie úrokovej sadzby hypotekárneho úveru sú:

  1. časová dĺžka splatnosti úveru,
  2. plánované zásahy do úverového produktu,
  3. reálny ekonomický vývoj a hrozby trhu,
  4. pracovná stabilita klienta alebo prípadné mimoriadne vklady.

Pri výbere fixácie úrokovej sadzby úveru odporúčame jednoznačne využiť služby overených finančných poradcov. Pri správnom nastavení fixácie je totiž potrebné zobrať do úvahy viacero parametrov a myslieť na budúcnosť. Pretože stať sa môže aj to, že si vyberiete zle a hypotéka vám tak podstatne zdražie.

Príklady zle nastavenej fixácie

V praxi môže nastať situácia, kedy si klient nastaví fixáciu na päť rokov a po uplynutí troch rokov sa rozhodne úver predčasne splatiť. Nepríjemná správa príde vo forme poplatku za predčasné splatenie vo výške 1 % z objemu istiny, ktorý predstavuje niečo ako pokutu vo výške 1 % z dlžnej sumy. Ak by si teda klient hneď v úvode po zvážení všetkých situácií, ktoré môžu v budúcnosti nastať, nastavil fixáciu iba na 3 roky, žiadna pokuta by mu v prípade predčasného splatenia nehrozila.

Bežne sa stáva aj to, že si klienti so stabilným príjmom, ktorí sa rozhodnú čerpať úver na tridsať rokov, nastavia Fix 3. V závere, bez starostlivosti, skončia v sadzbe o 100 % väčšej, ako bola na začiatku, pretože nevenovali dostatočnú pozornosť vývoju trhu a zmenám konkurenčných sadzieb.

Fixácia úrokovej sadzby v roku 2022

Vzhľadom na vývoj inflácie a ekonomiky mnohých štátov sú zabezpečovacie investície a potreba dlhšieho fixu nevyhnutné. Európsky Centrálna Banka už vydala stanovisko, že ak sa inflácia nezmierni, bude zvyšovať úrokovú sadzbu. Naše stanovisko je Fix 5+. Myslíme si, že úroková sadzba sa bude zvyšovať postupne, a to viackrát ročne. Klientom odporúčame dlhodobejší fix buď retenciou alebo refinancovaním.

Každý prípad je individuálny, poraďte sa s nami

Nastavenie fixácie úveru netreba nechávať na náhodu a odborná rada niekoho, kto je v tejto oblasti expert, je nad zlato. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam v budúcnosti. Fixácii a výške úrokovej sadzby je nutné sa pravidelne venovať a prehodnocovať ju. Ideálnym obdobím na prehodnotenie je jeden rok, alebo veľká zmena trhu. Neváhajte a obráťte sa na tím našich odborníkov, ktorí Vám radi poradia so správnym nastavením fixácie Vášho úveru.