kam investovať peniaze
Peter Mozola Nekomentované

Kam investovať peniaze v roku 2021? Náš tip sú nehnuteľnosti

Podľa aktuálnych informácií dostupných na webe Štatistického úradu Slovenskej republiky dosiahla miera medziročnej inflácie v auguste tohto roka hodnotu 3,8 %. Jadrová inflácia je na úrovni 4,5 % a čistá inflácia sa vyšplhala na 4,7 %. Postupné zvyšovanie inflácie sledujeme už posledných pár rokov a vyhliadky na najbližšie obdobie ostávajú rovnaké. Znižovanie cien je v nedohľadne. Aký má inflácia dopad na nehnuteľnosti? Oplatí sa do nich investovať? Kam investovať peniaze v roku 2021? Pohľad tímu AP Finance sa dozviete v tomto článku.

Diverzifikácia portfólia

Pravdepodobne ste sa už niekedy stretli s odporúčaním diverzifikovať Vaše investičné portfólio. Podstatou diverzifikácie je, aby ste nemali svoje financie iba na jednom mieste, napríklad v banke na účte, prípadne doma vo vankúši. Svoje úspory by ste mali rozložiť, resp. investovať. Na výber máte viacero možností a jednou z nich je investícia do nehnuteľnosti. Kúpiť pozemok, dom alebo byt bude výhodné aj v čase, kedy inflácia každoročne narastá o viac ako 1 %.

Kam investovať peniaze? Do vecí, ktoré rastú s infláciou

Nehnuteľnosti si na trhu už dlhodobo držia svoje postavenie a my môžeme zo skúseností potvrdiť, že ich hodnota sa s nárastom inflácie zvyšuje. Kým napríklad cena auta v dôsledku amortizácie klesá, s nehnuteľnosťami je to presne naopak. Nehnuteľnosť si svoju hodnotu udrží, pretože infláciu nezastaví ani zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky a Národnej banky Slovenska. Do ekonomík jednotlivých členských štátov sa vlieva stále viac zdrojov a obyvatelia majú k dispozícii väčšie množstvo peňazí. Na základe toho sledujeme vyšší dopyt, ktorý spôsobuje nárast cien.

Percentá, ktoré hovoria za všetko

Podľa aktuálnych informácií na webe Národnej banky Slovenska sa medzikvartálne tempo rastu ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 2. kvartáli tohto roka zrýchlilo na 6,4 %. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020 sú ceny nehnuteľností o 18,6 % vyššie. Priemerná cena nehnuteľnosti bola podľa dostupných zdrojov v 2. kvartáli tohto roka na úrovni 2 052 EUR za m2.

Faktory ovplyvňujúce hodnotu nehnuteľností

Ceny nehnuteľností sa zvyšujú aj v dôsledku neutíchajúceho záujmu o vlastné bývanie. Dom alebo byt viete vždy osviežiť, dodať mu nový šat a navýšiť jeho hodnotu. Dôležitým faktorom je aj lokalita, v ktorej nehnuteľnosť kúpite. Menšia vzdialenosť k väčším mestám či priemyselným uzlom zvyšuje atraktivitu pozemkov, rodinných domov aj bytov.

Investície do pozemkov zaznamenávajú medziročný rast o 50 %

V prípade, ak sa rozhodnete investovať do nehnuteľnosti, na výber máte tri možnosti. Ide konkrétne o kúpu pozemku, domu alebo bytu. Z uvedených alternatív sa v súčasnosti javí ako najvýhodnejšie zaobstarať si pozemok. Ceny pozemkov sa neustále zvyšujú a vo vychytených lokalitách možno sledovať nárast cien až o 50 % oproti predošlému roku.

kam investovať peniaze

Investujte do vecí, ktoré sú hmatateľné

Veľkým hitom posledných rokov je obchodovanie s kryptomenami a akciami. Samozrejme, ak je niekto v tejto oblasti „doma“ a fungovaniu ich nákupu rozumie, na diverzifikáciu portfólia prichádza do úvahy aj táto možnosť. U nás v AP Finance však uprednostňujeme investície do niečoho hmatateľného. Do niečoho, čo budete môcť mať vo svojich rukách. Riadime sa heslom, že čím neistejšia je doba, tým lepšie je investovať istejšie.

Z dlhodobého hľadiska sa nebojíme povedať, že investície do nehnuteľností by mali vždy generovať vynikajúcu návratnosť. Ak sa rozhodnete investovať do nehnuteľnosti a využiť možnosť čerpania hypotéky, neváhajte a kontaktujte nás. Poradíme Vám s výberom banky, zabezpečíme prieskum a posúdime ziskovosť. Zverte celú administratívu do rúk odborníkov AP Finance.