Financovanie s obmedzením

9. októbra 2018

Dňa 1.7.2018 začala platiť zásada posudzovania na základe nových parametrov pri poskytovaní hypo – úverov / úverov. Všetci očakávali zmenu a okamžité zhoršenie, ale kontinuálne pokračujeme ďalej. Ide totiž o marketing „ako vystrašiť ľudí“ aby nakúpili viac úverov.

Pravda je však taká, že parameter ktorý musí každý klient spĺňať a najviac redukuje možnosť získania úveru je „DTI“ a to je parameter ktorý posudzuje všetky rámce našich dlhov voči všetkým našim príjmov.  Ak zarábam napríklad 1000,- EUR mesačne tak parameter „DTI“ je 8 -ročný príjem (tz. : koľko zarobím za 8 rokov pri príjme 1000,- EUR mesačne. / 1000x12x8 = 96000  -takto vypočítame svoj úverový strop/).  Zmena je teda podstatná oproti predošlému obdobiu pred reguláciou. Dôležité je pozornejšie a vážnejšie sa pripravovať na získanie úveru z banky. Nie každá banka totižto akceptuje  všetky druhy príjmov, čo znamená, že ak máte v jednej banke akceptované všetky príjmy, v druhej ich mať nemusíte a následne máte odlišné úverové podmienky. V prvej banke ste top klient s najnižšou sadzbou a v druhej máte buď sadzbu nad priemer alebo zamietnutý úver.

Zmena teda priniesla potrebu novej prípravnej fázy pred podaním ostrej žiadosti – budeme radi ak sa obrátite na nás -Váš AP Finance, s.r.o.  / od nezáväznej konzultácie až po čerpanie a správu úverov /

Novodobé bankovníctvo na základe smernice NBS 1/2014.

22. novembra 2016

Banky čoraz viac uplatňujú smernicu o sprísnení podmienok pre získanie úveru a pre bežného, priemerne zarábajúceho klienta, bez vlastného kapitálu sa stáva úver nedostupným.
Celú situáciu zhoršuje ešte smernica EÚ o kontrole nielen príjmu, ale aj výdavkov klienta.
Od roku 2018 sa tieto údaje budú taktiež rizikovo prehodnocovať. V tomto prípade, ako i v iných nových praktikách bánk, bude výhodou mať po ruke ODBORNÍKA na posúdenie a nastavenie spôsobu financovania, aby klienta nezaskočil drobný nedostatok spôsobujúci zamietnutie financovania.

Aj s touto zmenou si dokážme poradiť, môžete sa na nás spoľahnúť. AP FINANCE

BUĎ… ALEBO…

8. novembra 2016

Budú to mať menej bonitní klienti od januára 2017 ťažšie dostať sa k úverom?

Od 01. 01. 2017 budú platiť viaceré zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch. Ich poskytovanie by malo byť prísnejšie a tiež pod väčším dohľadom.

Ak doteraz platilo, že ste ako žiadateľ mali dostatočný príjem dnes, banka vám požičala bez otázok, čo bude s jeho výškou zajtra. Novela zákona o poskytovaní spotrebiteľských úveroch to však mení. Táto zmena sa dotkne predovšetkým menej bonitných klientov.

Ďalšou výraznou zmenou je, že veriteľ bude musieť vypočítať a zohľadniť ukazovateľ schopnosti splácať úver. Tento ukazovateľ budú musieť banky aj nebankové finančné spoločnosti vypočítať ešte pred poskytnutím úveru a podľa toho sa rozhodnúť, či vôbec a koľko klientovi poskytnú.

Príjem klienta sa však bude musieť pravidelne vyhodnocovať a overovať cez rôzne interné a externé zdroje. Ak doteraz postačovalo napríklad čestné vyhlásenie klienta o príjme, tento fakt bude od januára minulosťou. Táto povinnosť overovania a vyhodnocovanie príjmu sa bude týkať aj refinancovania starých úverov.

Získate bezúročný úver?

Ďalšou zaujímavou zmenou bude, že spotrebiteľské úvery budú môcť poskytovať len spoločnosti s povolením od Národnej banky Slovenska. Ak by Vám pôžičku poskytla spoločnosť, ktorá takúto licenciu nemá, podľa nového zákona pôjde automaticky o bezúročný úver. Radíme Vám však neskúšať to a vždy si požičiavať len od spoločností s licenciou.

Čo táto zmena znamená do budúcnosti?

Od nového roka pravdepodobne nezískajú úver tzv. „preúverovaní“ žiadatelia a tiež takí, ktorí majú nízku bonitu. Problémoví budú aj ľudia tesne pred dôchodkom, keďže sa bude posudzovať aj príjem „do budúcnosti“, ktorý sa odchodom do dôchodku výrazne zníži.

Kto by chcel využiť ešte stále „mäkšie“ podmienky, má čas do konca tohto roka. Aj v tomto prípade radíme zostať obozretní a požičať si naozaj len toľko, aby ste to nemali problém splácať.

Pokiaľ máte záujem získať viac informácií o úveroch môžete nás kontaktovať prostredníctvom tel. čísla: 0948 44 61 44 alebo cez email: info@apfinance.sk. Taktiež nás nájdete na webovej stránke www.apfinance.sk.

Váš tím AP!

„Nie je všetko zlato, čo sa blyští!“

26. októbra 2016

Prišla jeseň a s ňou aj nová ponuka úverových akcií…
Hypotekárny trh sa neustále vyvíja a banky začali ponúkať oveľa nižšie úrokové sadzby ako je priemer Európskej únie, a to aj na dlhšie obdobie. Načo však samozrejme nezabudli (popri tlačení od konkurencie do čo najnižších sadzieb), je VLASTNÝ ZISK!
Pre Vás, ako bežného klienta, je takáto stratégia bánk len ťažko rozpoznateľná. Prvotný pohľad na ponuku spolu s doplnkovými službami, môže zmiasť dokonca aj priemerného odborníka. Príkladom Vám môže byť jeden úverový produkt od nemenovanej banky, ktorý si u nej kúpite síce s platnosťou na 5 rokov, ale splácate ho rozpočítaný počas celej splatnosti úveru. Poprípade Vám banka ponúkne výbornú sadzbu na ďalšie produkty bez iných podmienok, iba ak akceptujete poplatok 5% z celkového objemu úveru.
Vieme, že vyznať sa ponukách bánk a ich produktoch nie je vôbec jednoduché. Práve preto sa nenechajte zmiasť a poraďte sa s odborníkom. Ušetrí Vám to čas, ale predovšetkým Vaše peniaze!

…sme tu pre Vás!

 

Zverejnenie výšky provízie

31. mája 2016

Zverejnenie výšky provízie za sprostredkovaný úver pre klienta. Jednotný formulár ESIS obsahuje všetky dôležité informácie o poskytnutom úvere vrátane výšky provízie. Táto informácia však nie je rozhodujúca v prípade výhodnosti, alebo nevýhodnosti produktu pre klienta. Ide vždy o individuálne a odborné nastavenie produktu, ktoré výška provízie nijak neovplyvňuje. Štandardný klient nemá odbornosť na posúdenie vplyvu rozhodovania na základe výšky provízie sprostredkovateľa.