Koronakríza vo veľkom zasiahla aj trh s úvermi a viacerých dostala do nemalých problémov. Skupina opatrení na zmiernenie dopadov pandémie a „lex korona“ priniesli niekoľko spôsobov, ako pomôcť udržať fyzickým či právnickým osobám svoje financie pod kontrolou. Odklad splátok v odbodí pandémie COVID-19 sa preto stal témou dňa.
Ak ste museli čerpať OČR, ocitli sa v dlhšej karanténe, stratili prácu či museli skončiť so svojim biznisom, je to už rok, odkedy ste mohli požiadať o odklad splátok.
Aké sú výhody a nevýhody tejto úľavy, pre koho je určená a komu naopak môže spôsobiť komplikácie? Začnime s vysvetelním základných pojmov.
Balík opatrení a úľav
Odklad splátok patrí medzi jedno z opatrení, ktoré poskytujú banky, lízingové spoločnosti a nebankové spoločnosti. Využiť ho môžete pri úveroch, ktoré pravidelne splácate, a teda najmä pri spotrebných úveroch, hypotékach, lízingoch či pôžičkách.
Na druhej strane o odklad splátok nie je možné žiadať v prípade kreditných kariet a povolených prečerpaní. Ide totiž o produkty, ktoré sa splácajú nepravidelne.
Finančná stabilizácia po strate zamestnania
Možnosť odložiť si splátky je určená najmä pre tých, ktorí nečakane stratili prácu a ich finančné rezervy nie sú dostatočné na splácanie úveru počas ďalších mesiacov.
Ako by mala vyzerať dostatočná finančná rezerva? Podľa odborníkov by financie, ktoré je dobré mať vždy po ruke, mali pokryť aspoň tri nasledujúce platby.
Zmiernenie dopadov pandémie
Splátky si môžete odložiť na jeden až deväť mesiacov, čo viacerým v takejto náhlej situácii padne viac než vhod. Toto opatrenie na zmiernenie dopadov pandémie poskytujú banky a nebankové subjekty bezplatne. Po nežiadúcej strate zamestnania tak budete mať čas a priestor na stabilizáciu vnútornej ekonomiky v rodine. V najkritickejších prípadoch vám odklad splátok v období pandémie COVID-19 môže pomôcť vyhnúť sa krachu.
Odklad splátok počas COVID-19 neznamená ich odpustenie
Ak si splátky odložíte, neznamená to, že túto časť už nemusíte nikdy zaplatiť. Úhrada odložených čiastok sa odďaľuje a slúži iba na to, aby ste pri dočasnom výpadku príjmov mali o jednu platbu na zozname menej.
Azda najväčšou nevýhodou môže byť skutočnosť, že úver sa úročí aj počas doby odkladu, čo spôsobuje jeho zbytočné navýšenie. V budúcnosti tak musíte doslova dobehnúť zameškané a zaplatíte úroky aj za mesiace, počas ktorých ste splátky platiť nemuseli.
Riziko budúceho úverovania
Každému, kto sa rozhodne odložiť si splácanie úveru, pribudne o tejto skutočnosti zápis v úverovom registri. Samotný zápis síce nemá negatívny vplyv a nezhoršuje kreditnú kvalitu dlžníka, no niektorým klientom, ktorí sú s hospodárením so svojimi financiami na hrane, môže poškodiť. Banky budú na záznamy klientov v budúcnosti pozerať prísnejšie, čo môže ovplyvniť vyjednávanie lepších podmienok alebo refinancovanie úveru.
Naša rada: Zvážte všetky možnosti odkladu splátok
Koronakríza so sebou priniesla časy, o ktorých sa nikomu ani len nesnívalo. Citeľne najväčší pokles tržieb zažíva oblasť gastro prevádzok, turizmu či hotelierstva. Pre tých, ktorí sú bez práce a akéhokoľvek príjmu už dlhšie, môže byť odklad splátok doslova vykúpením.
Klientom však odporúčame veľmi dobre zvážiť svoje možnosti a pristupovať k tomuto opatreniu individuálne a s rešpektom. Samotné finančné inštitúcie radia siahnuť po tejto možnosti až v krajnom prípade.
Ak nedokážete pokračovať v splácaní svojej hypotéky, pôžičky alebo iného odloženého úveru, okrem odkladu splátok môžete banku požiadať aj o zníženie úrokovej sadzby či refinancovanie. Všetko si vyžaduje trpezlivosť a dôslednú komunikáciu s vašou bankou. Zvážte plusy a mínusy, aby sa vám rozhodnutia robili lepšie.
Máte otázky ohľadom odkladu splátok alebo refinancovania? Kontaktujte nás pre viac informácií.